SANAL GASTE

Bayat ekmekle yapılacak yemeklerin kitabını yazdı

25-01-2016 12:30Adana'daki merkez Seyhan İlçe Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (SEYMER) Genel Koordinatör Yardımcısı İlknur Kış, bayat ekmekle yapılacak yemeklerin kitabını yazdı.

Türkiye'de günde yaklaşık 5 milyon ekmeğin israf edildiğini belirten İlknur Kış, bunun büyük bir maddi kayba neden olduğunu söyledi. Buradan yola çıkarak bayat ekmeklerle yapılan yemek tariflerinden oluşan, 'Buğday, Başak, Emek, Ekmek' adlı 30 sayfalık kitap hazırladığını kaydeden İlknur Kış, "Bayat ekmeğin yemeklerde nasıl değerlendirilebileceği konusunda araştırma yaptım. Daha sonra bulduğum 150'ye yakın tarifin 27'sini bir kitapta topladım. Dilerim, ekmek israfına önlemek için bir katkım olur" dedi.

TÜRKİYE GÜNDE 120 MİLYON EKMEK ÜRETİYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) verilerine göre Türkiye'de günde yaklaşık 120 milyon adet ekmek üretiliyor. Kişi başı yıllık ekmek tüketimi ise 72- 199.6 kilogram arasında değişiyor. Üretilen bu ekmeğin günde yaklaşık 5 milyonu israf ediliyor. Bu ekmeklerin bir bölümü, fırınlarda, büyük bir bölümü evlerde geri kalanı ise toplu tüketim alanlarında bayatlıyor ve daha sonra çöpe gidiyor. İsraf edilen ekmek nedeniyle Türkiye yaklaşık 700 milyon dolar fakirleşiyor. TMO'nun ayrıca 2013 yılında başlattığı, 'Ekmeğini İsraf Etme' adlı bir kampanyası bulunuyor.

Etiketler : - Bayat - ekmekle - yapılacak - yemeklerin - kitabını - yazdı -
loading...
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

SANAL GASTE © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Rss]    Sanalgaste.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181

kredi kartı ile fatura ödeme fatura öde kredi kartı ile avea fatura ödeme avea fatura ödeme Turkcell fatura ödeme kredi kartı ile Vodafone fatura ödeme Vodafone fatura ödeme TTNET fatura ödeme Vodafone borç ödeme kredi kartı ile turkcell fatura ödeme
kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme avea fatura ödeme kredi kartı ile avea fatura ödeme kredi kartı ile elektrik faturası ödeme elektrik faturası ödeme - gediz fatura ödeme instagram takipçi satın al