SANAL GASTE

Kabus istatistik! Türkiye'de her 3 kadından biri...

02-02-2016 14:16Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Başkanı Profesör Doktor Türkan Günay, Türkiye'de her üç kadından birinin şiddet gördüğünü belirtti.

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Günay, Türkiye'de her üç kadından birinin şiddet gördüğünü söyledi.

Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda kadına yönelik şiddet olaylarının arttığını belirtti.

Kadına yönelik şiddete karşı herkesin ele ele vererek harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Günay, kadın, erkek eşitsizlik sorununu ortadan kaldırmak için geçerli olacak bir politik iradenin gerçek anlamda ortaya konulması, öngörülen planların uygulanması gerektiğini ifade etti.

"Kadınlar sahip oldukları hakları bilmiyor"

Kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğinin altını çizen Günay, "Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'deki her 100 kadından 36’sı şiddet görüyor. Kadınlar artık cinsellikle ilgili şiddet görmektedir. Her zaman saygı duyulması gereken kadınlar, gebelik döneminde bile şiddete uğrayabilmektedir. Fiziksel ya da cinsel şiddetin bölgelere göre sıklığı bazı farklılıklar gösterse de araştırma bulguları, şiddet olayı kadınlar arasında, Türkiye’nin bütün bölgelerinde, yaygın olarak yaşanmıştır. Kadın cinayetleri daha çok boşanmalardan sonra meydana geliyor. Son yıllarda Türkiye'de kadın cinayetlerinde, kadınların sıklıkla “resmen boşandıkları eşleri" tarafından, daha önce tehdit de edilerek, öldürülmesidir" şeklinde konuştu.

Günay, kadınların bir çok kazanılmış haklarının olduğunu ancak kadınların bu haklarını bilmediklerini kaydetti.

Etiketler : Kabus - istatistik! - Türkiye'de - her - 3 - kadından - biri... -
loading...
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

SANAL GASTE © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Rss]    Sanalgaste.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181