SANAL GASTE

Google'ın kurucusu Larry Page uçan otomobillerin peşine düştü

10-06-2016 11:41Google'ın kurucusu uçan otomobil mi yapacak? Google'ın kurucusu Larry Page uçan otomobillerin peşine mi düştü? Google'ın kurucusu olan Alphabet'in CEO'su Larry Page'in uçan otomobillere olan hayranlığı için büyük yatırımlar yaptığı ortaya çıktı

Google'ın kurucusu uçan otomobil mi yapacak? Google'ın kurucusu Larry Page uçan otomobillerin peşine mi düştü? Google'ın kurucusu olan Alphabet'in CEO'su Larry Page'in uçan otomobillere olan hayranlığı için büyük yatırımlar yaptığı ortaya çıktı 

Google kurucusu olan Larry Page'in uçan otomobillere hayran olduğu ve konuda ciddi yatırımlar yaptığı ortaya çıktı. Uçan otomobiller projesine google'dan da büyük destek geldi. Google kurucularının birçok teknolojilere ve yeniliklere olan ilgisi teknoloji dünyasını yakından takip eden pek çok kişi tarafından bilinmekte.Sergey Brin, bu ilgisini Google X çatısı altında farklı projelerle gösterirken, Larry Page ütopik yeniliklere olan ilgisini Google'dan bağımsız biçimde sürdürmekte. Yabancı basında (Bloomberg Businessweek) sitesinde yer alan habere göre, Larry Page uçan otomobil geliştirmek için çalışmalar yürüttüğü ve bu çalışmalar için iki şirketi desteklediği söyleniyor.  Google kurucusu Larry Page'in bu iki şirketten birine 100 milyon dolardan fazla yatırım yaptığı dikkatlerden kaçmadı. Larry Page'in desteklediği şirketler Zee.Aero ile Kitty Hawk şirketleridir. Larry Page bu şirketlerde google şirketinden bağımsız bir şekilde genel merkezinde ofisinin olduğu çalışanlar tarafından da "Yukarıdaki Adam" ifadesi tamlamasının İngilizce kısaltması olan GUS ismiyle anıldığı öğrenildi. 

LARRY PAGE'NİN YATIRIM YAPTIĞI ŞİRKETLER

Google kurucusu olan Larry Page yatırım yaptığı Zee.Aero ile Kitty Hawk şirketler uzun süredir birbirlerinden bağımsız bir şekilde uçan otomobil projesini hayata geçirmeye çalışıyorlar.  Page  Zee.Aero şirketine yaptığı yatırım için uzun süren mesailer yaptığı ve genel merkezine yakın olan bir havalimanında prototip araçlarıyla test uçuşları gerçekleştirdiği söyleniyor. Zee.Aero şirketi  daha önce  Boeing, NASAve SpaceX gibi firmalarda çalışan tasarımcılar ve mühendislerden oluşan bir kadro ile çalışmış test uçuşlarında ise iki koltuklu prototip tasarımını kullanmışlar. Test edilen bu iki tasarımın biri küçük konvansiyonel uçaklara benzediği, diğeri ise pervanelerin iki sıra halinde alt alta sıralandığı söylendi. 

2012 yılında dikey iniş ve dikey kalkış gerçekleştirebilen Zee.Aero şirketi hava aracı tasarımının patentini almıştı.  Patent başvurusunda alınan tasarımın "güvenli, sessiz, kolay kontrol edilebilen, verimli ve kompakt" bir hava aracına dönüşebileceği söylenmişti. 

Google kurucusu olan Larry Page'in desteklediği diğer şirket Kitty Hawk daha önce insansın hava aracına benzeyen bir uçan otomobil tasarlamışlardı. Kitty Hawk şirketinin kadrosu daha önce AeroVelo'da çalışan mühendislerden oluşmakta. AeroVelo, 2013 yılında insan gücüyle çalışan ve bir dakikadan fazla havada kalabilen helikopter üretmişti ve tam 250 bin dolarlık Sikorsky Ödülü'ne layık görülmüştü. 

Sanalgaste.com NİMET GÜNGÖR

 

 

 

 

 

loading...
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

SANAL GASTE © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Rss]    Sanalgaste.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181