SANAL GASTE

RTÜK'ten o programlara ceza

23-06-2016 13:31RTÜK hangi programlara ceza verdi? RTÜK gelen şikayetleri nasıl değerlendirdi? Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) en çok şikayet edilen o programlara müeyyide uyguladı.

RTÜK hangi programlara ceza verdi? RTÜK gelen şikayetleri nasıl değerlendirdi? Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) en çok şikayet edilen o programlara müeyyide uyguladı.

Alınan bilgilere göre  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) en çok şikayeti evlilik programlarından alıyor. Bu şikayetlere göz bulunduran RTÜK evlilik programlarına müeyyide uyguladı. Star TV, Fox TV, Kanal D, ATV ve Flash TV'ye ceza verdi. İzdivaç programlarında  argo sözcükler ile genel ahlaka aykırı ifadelerin yer alması, sansasyonel kişiler ile cast oyunculara ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilerek adeta tiyatro sahnesine çevrilmesi sonucu RTÜK para cezası verdi. RTÜK'te 16 Haziran'da yapılan toplantıda evlilik programları da ele alındı. 

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun uyarınca, üst kurula en çok şikayet edilen evlilik programlarına, içeriğinde argo sözcükler ile genel ahlaka aykırı ifadelerin yer alması, adaylar arasında hoş karşılanmayan davranışların görülmesi, sansasyonel kişiler ile cast oyuncularına ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilerek adeta tiyatro sahnesine çevrilmesi, evlilik dışı amaçlarla katılım sağlanması, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi, insan onuruna aykırı yayınların yapılması ve toplumsal değerlerin hiçe sayılması gerekçeleriyle müeyyide uygulandı. Bu hususta evlilik programı yapan kanallara para cezası verildi. Miktarı ise kanalların aylık gelirine göre değişecektir. 

Sanalgaste.com NİMET GÜNGÖR

loading...
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

SANAL GASTE © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Rss]    Sanalgaste.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181