SANAL GASTE

Gebelikte saç boyanır mı?

23-06-2016 13:49Hamile bir kadın saçlarını boyatabilir mi? Hamilelikte nelere dikkat edilmelidir? Kadın Doğum Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oluş Api, anne adaylarının en çok merak ettiği soruları yanıtlıyor.

Hamile bir kadın saçlarını boyatabilir mi?  Hamilelikte nelere dikkat edilmelidir? Kadın Doğum Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oluş Api, anne adaylarının en çok merak ettiği soruları yanıtlıyor.

Anne adaylarının en çok merak ettiği soruların başında gebelik döneminde saç boyatabilir miyiz sorusu. Kadın Doğum Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oluş Api, anne adaylarına ilk 3 ay boyadan uzak durmalarını önerdi.  Yapılan araştırmalara göre kadınlarda saç boyası kullanımı % 65 ve %75 arasında değişmekte. Saç boyası bu kadar yaygın bir şekilde kullanılması akıllarada haliyle soru işaretleri bırakıyor. Saç boyası özellikle hamilelik döneminde kullanılması sonucu fetüs açısından yaratabileceği doğumsal anormallikler tartışma konusu oldu. Doç. Dr. Oluş Api,  "aslında her kadın doğumsal sorunlarla karşılama olasıkları var. Burada sorgulanan gebelikte uygulanan saç boyalarının halihazırda var olan bu riski daha fazla arttırıp arttırmadıklarıdır." şeklinde konuştu. 

KUAFÖRDE ÇALIŞAN ANNE ADAYLARINDA RİSK DAHA ÇOK

Saçlar boyanırken az da olsa vücut boyadaki kimyasalı emiyor. Yalnız miktar olarak ne kadar emildiği ve fetüse ne kadar zarar verdiği henüz bilinmiyor. Normalde boya insanlara oranla hayvanlarda daha fazla kullanılıyor. Ancak herhangi bir fetal gelişimi üzerinde değişiklik belirtilmemiştir. Bayan kuförlerde yapılan bu araştırmaya göre anne adayların boyaya ve kimyasalla iç içe oldukları için doğumları riskli ve doğurulan bebeklerin düşük riski daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Ve bayn kuaförlerde çalışan anne adaylarının doğumsal anormalliklerin az da olsa daha fazla arttığı görülmüştür.  Gebe olan bir anne kimyasal boyalardan uzak durmalıdır. Saç uygulanan boya muhakak kafa derisine uygulanmamalıdır.

GEBELİKTE SAÇ BOYANIRSA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Saç boyası yapmak isteyen anne adayları kesinlikle aşağıda yazılan maddelere dikkat etmelidir. 

1- Gebeliğin ilk 3 ayı bebeğin organlarının oluşmaya dönemdir. Bu nedenle özellikle ilk üç ayda saç boyaları ve diğer kimyasal maddelerden kaçınılmalıdır.

2-  Saç boyası, mutlaka iyi havalandırılan bir ortamda yapılmalıdır.

3-  Gebe, boyayı kendi uyguluyorsa mutlaka eldiven kullanmalıdır.

4- Saç boyası gereğinden uzun süre saçta tutulmamalıdır.

5-  Saç boyası işlem sonunda saç çok iyi durulanmalıdır.

6- Ancak, saç boyası olarak daha çok yarı kalıcı boyalar veya balyaj tarzında saça daha yüzeysel uygulanan kimyasallar veya tamamıyla bitkisel olan kına uygulaması önerilmektedir.

Sanalgaste.com NİMET GÜNGÖR

loading...
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

SANAL GASTE © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Rss]    Sanalgaste.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181