SANAL GASTE

Tatil kilolarına nasıl veda edeceksiniz?

30-09-2016 11:50Tatil sezonu bitti havaların serinlemesi ile yaz döneminde alınan kiloları vermek de özellikle kadınların yeni gündemi haline geldi.

Yaz tatilinin ardından alınan fazla kiloların kalıcı olmadan verilmesi gerekiyor. Bunun için imdada ise hızlı yağ yakan besinler yetişiyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, yazın alınan fazla kiloların verilmesinde yardımcı olacak besinler hakkında uyarılarda bulunuyor.

YAZ KİLOLARINDAN KURTULMAK İÇİN BU BESİNLERİ TÜKETİN

Yaz kilolarından kurtulmak için “flavonoid” oranı yüksek besinler tüketebilirsiniz. Bazı besinlerde yüksek oranda bulunan flvonoid’in, hastalıklardan koruma ve alerjiye iyi gelme gibi etkilerinin yanı sıra yağ yakıcı etkisi de bulunur. Flavonoid besinlerin içerisindeki yüksek antioksidan etkisi gösteren iltihap karşıtı yapılardır. Tüketim şekilleri etki miktarlarının azalmasına ya da artmasına neden olur. Örneğin, uzun süre haşlama ya da kızartma işlemlerinde etkilerinin bir kısmını kaybederler. Bu nedenle çoğu çiğ ve işlem görmeden tüketilen besinler birebir etki gösterebilir.

MAYDANOZ HIZLI BİR YAĞ YAKICIDIR

Günlük beslenmede yeri tartışılmaz olan maydanoz, aynı zamanda yüksek flavonoid içeriği ile dikkat çeker.  Vücudun su dengesinin sağlanmasında ve ödem atılmasında yardımcı olur. Aynı zamanda hızlı bir yağ yakıcıdır. Genellikle salatalarda tüketilir; ancak her sabah kahvaltıda çiğ olarak tüketilmesi de yağ yakımını hızlandıracaktır. Kaynamış su içerisine saplarıyla birlikte maydanozu atıp, 10-15 dakika kadar demlenmeye bırakıp çay olarak da içebilirsiniz.

GÜNDE BİR ARMUT TÜKETİN

Antioksidan ve iltihap giderici etkileri ile birebir şifa kaynağı olan kızılcık sinir sistemi hastalıklarında da yardımcıdır. İçerdiği yüksek flavonoid oranı, yağ yakımının hızlanmasına katkı sağlar. Kızılcık; meyve, kızılcık suyu denilen şekersiz şerbet ya da marmelat şeklinde tüketilebilir. Günde bir bardak kadar şekersiz kızılcık suyu yağ yakımında etkili olur.

Flavonoid içeriği yüksek olan besinlerden biri de armuttur. Düzenli ve dengeli tüketimi yağ yakımını hızlandırır; ancak fazla tüketildiğinde mide ve bağırsak sorunlarına neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Günde 1 tane armudu iyi yıkayarak, kabuğunu soyamadan tüketebilirsiniz. Dilimlenmiş armudu, demlenmiş olan yeşil çay içerisine atarak da tüketebilir, yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

YOĞURT İÇİNE PUL BİBER YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR

Yeşil-sarı-kırmızı biber hem içerdiği yüksek flavonoid etkisi hem de doygun bir C vitamini kaynağı olarak yüksek antioksidan etkisi ile kilo vermeye yardımcı besinlerdendir. Her gün mutlaka kahvaltıda ya da salatalarda tüketilmelidir. Biberlerin içlerine peynir doldurarak protein içeriğini arttırabilir bu şekilde de tüketebilirsiniz. Bir kase yoğurdun içine bir çay kaşığı kadar kırmızı pul biber atıp ara öğün yapabilir, vücudun yağ yakımı hızını arttırabilirsiniz.

Susuzluk hissinin giderilmesine yardımcı olan kavun, vitamin değeri yüksek meyvelerdendir. İçerdiği flavonoid ile uygun miktarda tüketildiğinde yağ yakımına yardımcı olur. Günde kalın kesilmiş 2-3 parça kadar kavun tüketmek yağ yakımını harekete geçirir.  Kronik hastalığı olan kişiler, takibini yapan uzmanın uygun gördüğü porsiyon doğrultusunda kavun tüketmeliler.

Antioksidan etkisi kadar flavonoid içeriği de yüksek olan kırmızı renkli besinlerden domatesi, çiğ olarak da tüketmek gerekir. Pişirme gibi bir işlem görmezse domateste flavonoid kaybı yaşanmaz. Çiğ domates, yağ yakımı için daha çok yardımcı olur.  Dışı kırmızı, içi beyaz renkli besinlerden turp da flavonoid kaynağıdır. Turpu günde birkaç dilim tüketerek ödem atıcı etkisinden faydalanılabilir. Turpta bulunan demir ve magnezyum mineralleri yağın parçalanarak vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Turp da domates gibi özellikle çiğ olarak tüketilirse yağ yakımına yardımcı olur.

loading...
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

SANAL GASTE © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Rss]    Sanalgaste.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181