Bebeklerde Burun Akıntısının En Sık Görülen Sebebi Nedir?

Bebekler, sürekli gelişim halinde olduğundan ve bağışıklık sistemi henüz tam olarak güçlenmediğinden bebeklerde çeşitli sağlık sorunlarının görülmesi oldukça doğaldır.

Bebeklerde Burun Akıntısının En Sık Görülen Sebebi Nedir?
29 Nisan 2020 - 22:48

Bebekler, sürekli gelişim halinde olduğundan ve bağışıklık sistemi henüz tam olarak güçlenmediğinden bebeklerde çeşitli sağlık sorunlarının görülmesi oldukça doğaldır. Fakat bebeklerde görülen birçok hastalığın tedavisi mümkündür. Gelişim çağında olan bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biri burun akıntısıdır. Burun akıntısının farklı birçok nedeni vardır. Bu sağlık probleminin çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur fakat öncelikle burun akıntısına sebep olan etken bulunmalıdır. 
 
 En sık Görülen Sebep Solunum Yolu İltihabı
     


     Bebeklerde görülen burun akıntısının ilk sebebi solunum yolu enfeksiyonudur. Bağışıklık sisteminin zayıf olması ile doğrudan ilişkilidir. Eğer sadece burun akıntısı var ise doğru tedavi yöntemi ile kolaylıkla iyileştirilebilmektedir. Fakat burun akıntısının yanı sıra öksürük, yüksek ateş, hapşırma gibi reaksiyonlarda görülüyorsa, grip ya da soğuk algınlığı tanısı konulabilmektedir ve mutlaka bir hekimden yardım alınmalıdır. Fakat bu durum sinüzit ile karıştırılmamalıdır. Bebeklerin sinüsleri henüz gelişmediğinden bebeklerde sinüzit görülmemektedir. 
 
 Alerjik Reaksiyonlar 
 
     Solunum yolu iltihabını takiben çeşitli alerjik reaksiyonlar da burun akıntısına sebep olmaktadır. Yeteri kadar anne sütü ile beslenmiş bebeklerde alerjik reaksiyonlara pek rastlanmasa da, ortamda bulunan toz, polen bebeklerde de burun akıntısına sebep olabilmektedir. 
 

 Diğer Etkenler 
 
     Bebeklerin tutma, kavrama gibi yetileri geliştikten sonra burunlarına küçük objeler soktukları görülmektedir. Buruna kaçan bu objeler de burun akıntısına sebep olabilmektedir. Ayrıca bebeklerin yoğun parfüme, sigara dumanına ve çeşitli kokulara maruz kalmaları da burun akıntısına sebep olabilmektedir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiş olduğundan, bebekler böyle kokulardan etkilenebilmektedir. 
 
 Çeşitli Hastalıklar 
 

     Dış etkenlerin yanı sıra bebeğin çeşitli hastalıklara sahip olması da burun akıntısı yapabilmektedir. Örneğin; bebeğin burnunda geniz etinin olması nefes almasını, burnundaki sıvı akışını kontrol etmesini güç duruma getirdiğinden, bebeklerde burun akıntısı gözlenebilmektedir. Ayrıca burun kemiğinin eğri olması ve bazı genetik hastalıklar da yine burun akıntısına neden olmaktadır. 
 
 Burun Akıntısı Sebebine Uygun Tedavi
 
     Bebekler özellikle emzirme döneminde burundan nefes almaktadır ve bebeklerin burnunda bulunan kanallar yetişkinlere göre çok daha dardır. Burunda görülen çeşitli hastalıklar bebeğin rahat nefes almasını engellediğinden bebeklerde iştahın azalması, uyku düzensizliği, huysuzluk gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle burun akıntısının sebebi belirlendikten sonra uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. 
 
 -Burun akıntısının sebebi solunum yolu iltihabı olduğunda en çok kullanılan yöntem aspiratörlerdir. Öncelikle çeşitli burun spreyleri ile mukus tabakası sıvılaştırılmalıdır. Ardından oval bir uca sahip aspiratör ile mukus çekilerek burun içi boşaltılmalıdır.
 -Solunum yolu enfeksiyonun yanı sıra ateş, öksürük gibi belirtiler de görülürse bir hekimden yardım alınmalıdır ve bebek ilaç tedavisi ile kısa zamanda iyileşmektedir.
 -Bebeklerin gelişiminde anne sütü önemli bir yere sahiptir. Burun akıntısı ve diğer hastalıkların görülmemesi, görülse bile kısa sürede etkisini kaybetmesi için bebekler yeteri kadar anne sütü ile beslenmelidir.