Kadınların Finans Dünyasına Etkisi

Günümüzde Kadın Son dönemlerde ekonomik aktivitelerde ve iş dünyasında başarıyla kendini gösteren bir dolu kadın bulunmakta.

Kadınların Finans Dünyasına Etkisi
29 Nisan 2020 - 05:44 - Güncelleme: 29 Nisan 2020 - 05:48

Günümüzde Kadın Son dönemlerde ekonomik aktivitelerde ve iş dünyasında başarıyla kendini gösteren bir dolu kadın bulunmakta. Patronluk ve şirket yönetimi gibi mevkilerde ve tüketimdeki rolleri hızla artmakta. Tabi ki her talep beraberinde arzını yaratır, kadınların bu alım gücünün artması şirketlerin de gözünden kaçmamıştır. Son dönemlerde kadınlara özgü hizmet, tasarım arttırılmıştır. Türkiye'nin kadın iş yaşamındaki değişimini rakamlarla da görmek mümkün. Günümüzde Türkiye'de çalışan kadın nüfusu 6 milyon 700 bine ulaşmıştır ve bu hatırı sayılır bir miktar. Artık birçok kadın finansal özgürlüğünü eline almıştır ve daha ileri ki dönemlerde bu sayı katlanarak artacak her meslekte kadınlar kendini gösterecektir. 
 
 Her Talep Kendi Arzını Yaratır
 


      Üstte de bahsedildiği üzere arz talep meselesi tüketimin can damarıdır. Kadınların alım gücünün artması üreticileri harekete geçirmiş ve kadınların beğenilerine estetik zevkine göre ürün tasarlanmaya başlamıştır. Bunun en belirgin örneği ise otomotiv sektörü. Bundan on belki yirmi yıl önce direksiyon başındaki kadın sayısı oldukça azdı ve otomobil tasarımları erkek zevki ve beğenisi üzerine yapılıyordu. Ancak finansal özgürlüklerini sağlayan, hayatın her alanına etkisini hızla hissettiren kadınlar araba kullanmaya ve satın almaya başladıkça üreticiler kadınların zevkine göre otomobil tasarlamaya başlamıştır. Ki otomotiv sektöründeki kadın etkisini sadece arabalara değil reklamlara bakarak da anlayabilirsiniz. Sırf erkeklere hitap eden reklamlar yerine artık kadınları ve isteklerini de ön plana çıkaran reklamlar görmekteyiz. 
 
 Alışverişte Kadın
 
      Aslında yıllardır göz önünde bulunan ve rakamsal verilerle desteklenen bir gerçek alışverişte kadınların daha ön planda olduğudur. Özellikle de gıda sektöründe kadınların yeri oldukça büyüktür. Örneğin tasarım olarak daha geniş ve temiz mekanlar kadınlara daha cazip geldiği için marketler bu yönde kendilerini geliştirmiştir. Son yıllarda çalışan kadın sayısının artması ile de evlerde daha pratik ve kolay hazırlanan dondurulmuş gıdaların üretimi ve tüketimi de artmıştır. Artık herkesin elinde bulunan telefonlar da ilk üretildiğinde daha büyük daha erkeksi modellerle karşımıza çıkarken şuan estetiğe daha çok önem verir oldu. Mobilyalarda da kadınların söz sahibi olma oranı bir hayli yüksek. Maksimum fonksiyon, minimum enerji ve estetik konularına mobilya üreticileri oldukça özen göstermekte.
 

 Cinsiyete Göre Tüketici Dağılımı
 
      Cinsiyete göre bakıldığında erkekler para konusunda ve iş hayatında daha ön plandaydı ve bu durum yani erkeklerin tüketici olarak kadınlardan daha çok yer kaplaması üreticileri erkeklere hitap eden ürünler ortaya koymaya zorluyordu. Ancak şuan finansta ki kadının etkisi arttıkça üreticiler kadınlara da yaklaşmış ve her konuda onların da beğeni ve tercihlerini önemsemeye başlamışlardır. 
 
 Para Yönetimi ve Kadın
 

      İş hayatında ön plana çıkan erkekler finansal yönetim konusunda da sorumluluğu kendi üstlerine aldıkları için kadınlar bu konuda daha bilgisizdi. Ancak iş hayatında artan kadın sayısı ile para yönetimi konusunda kadınlar daha çok bilgi sahibi olmaya başladı.