Teknoloji Şirketi Yöneten Kadınlar

Yahoo'yu Yöneten Kadın Marissa Mayer 1975 yılında ABD'de doğan Marissa, teknoloji dünyasının en tanınmış isimlerinden biridir.

Teknoloji Şirketi Yöneten Kadınlar
29 Nisan 2020 - 05:38


Yahoo'yu Yöneten Kadın Marissa Mayer 1975 yılında ABD'de doğan Marissa, teknoloji dünyasının en tanınmış isimlerinden biridir. 2012 yılından beri Yahoo'da yöneticilik yapan Marissa, ilk kariyerine Google'da başlamıştır. Aynı zamanda Google'ın ilk kadın mühendisidir. Google şirketinde ürün müdürlüğü yapan Marissa, 2012 yılında Yahoo'da CEO olarak çalışmaya başlamış olmakla birlikte hala görevini sürdürür. Şu anki görevine gelmeden önce çeşitli görevlerde çalışan Marissa, Yahoo için birçok çalışmaya da öncülük etmiştir. 
 
 Intel'i Yöneten Kadın Renee James 


 
 1964 tarihinde doğan ve Oregon Üniversitesi'nde lisans eğitimi aldıktan sonra yine aynı üniversitede yüksek lisans yapan James, 1987 tarihinde Intel'de ürün müdürü olarak görev almıştır. 2013 ile 2015 yılları arasında Intel grubunun başkanlığını da yapmıştır. Konferans sitemleri pazarlaması ve dijital video üzerine çalışmalar yapan James, birçok teknolojik şirketle de stratejik çalışmalar da bulunmuştur. James Intel'de yöneticiliğin yanı sıra başkan yardımcılığı görevini yapmaktadır. İş hayatında bu kadar yükselmesinin en büyük nedeni üniversiteyi birincilikle bitirmesidir. Okul kariyerinde başarılı olan James, iş kariyerinde de başarılı bir iş kadını olmayı başarmıştır.
 
 Microsoft'u Yöneten Kadın Julie Larson Green
 
     1962 tarihinde ABD'nin Washington şehrinde dünyaya gelen Julie, Washington Üniversitesi'nde işletme bölümünü okumuştur. Aynı üniversitede yüksek lisansta yapan Julia, yazılım mühendisliği üzerine tez yazarak yüksek lisansını tamamlamıştır. 1993 tarihinde programcı olarak Microsoft'taki kariyerine başlamıştır. Tarihler 2012'yi gösterdiğinde donanım ve yazılım mühendisliğine yükselmiştir. Bunun yanı sıra grup başkanlığını da ele almıştır. Hala da stüdyoların ve cihazlar mühendislik grup başkanlığı görevindendir. Tabletlerin ve Xboxlar'ın denetiminden de sorumlu olan kişidir. Birçok lansmanda da görev alan Julie, lansmanları başarı ile yönetmiş ve lansmanlardan ciddi gelirlerin kazanılmasını sağlamıştır.

 
 Google'ı Yöneten Kadın Lorraine Twohill 
 
     1968 tarihinde ABD'de dünyaya gelmiş olan Lorraine, şu an Google'da iletişim politikalarından sorumlu olmakla birlikte aynı zamanda kıdemli başkan yardımcısıdır. Siyaset bölümü mezunu olan Lorraine, Bristol Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Kariyerindeki ilk iş, İçişleri Bakanı'nın danışmanlığını yapmasıdır. 2005 yılında siyaseti bırakarak Google'da çalışmaya başlamıştır. Bir derginin en güçlü 10 kadın adlı sıralamasına girmeyi başarmıştır. Google'ın yönetim kurulunda da ciddi kararların almasında son derece etkilidir. Google'da çeşitli ofislerin açılmasına katkı da bulunmuştur.
 
 Facebook'u Yöneten Kadın Sheryl Sandberg 

 
     1969 tarihinde ABD'nin Washington ilinde dünyaya gözlerini açmıştır. Fortune dergisinin en güçlü 50 kadın arasında gösterdiği kadınlardan biridir. Edebiyat fakültesi mezunu olan Sandberg, Harvard Üniversitesi mezunudur. Yüksek lisansını ise işletme üzerine gerçekleştirmiştir. Facebook'taki görevine gelmeden önce 1995 ve 1996 tarihinde Company şirketinde danışman olarak çalışmıştır. Daha sonraki tarihlerde başkan Bill Clinton döneminde Hazine Bakanı olarak çalışmıştır. 2001 yılında Google'daki görevine başlayan Sandberg, 2008 yılına kadar Google için yayıncılık ve reklamcılık ürünlerinden sorumlu olmuştur. 2008 tarihindeyse Facebook'un CEO'luğuna seçilmiştir.